RU  UA

Четвер, 9 січня
  • НБУ:USD 42.15
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.15
Life

Прощена неділя 2024: на яку дату випадає і чого не можна робити

Українці перед Великим постом, відзначатимуть день під назвою Прощена неділя, коли потрібно попросити у всіх пробачення та пробачити самому тих, хто міг образити злими словами чи вчинками.

"Апостроф" розповідає, на яку дату випадає, про традиції та чого не можна робити у цей день.

Що означає Прощена неділя

Прощена неділя є останнім днем Масляного тижня перед Великим постом. На вечірній службі у храмі проводять обряд, який має назву Чин прощення. Настоятель наприкінці вечірньої служби має попросити пробачення у парафіян, а парафіяни у відповідь у нього.

Відповідний обряд набув популярності у народі. Навіть ті, хто не йде цього дня у храм, просять пробачення у близьких, родичів та знайомих.

Коли випадає Прощена неділя у 2024 році

Щороку дата Прощеної неділі змінюється. Вона залежить від Великодня та Великого посту.

Оскільки у 2024 році Великий піст припаде на 18 березня, то Прощену неділю українці відзначать 17 березня.

Традиції у Прощену неділю

Ще в народні називають Прощену неділю Сиропусна. Все - тому, що це останній день, коли дозволяється їсти перед постом м'який сир та різноманітні молочні продукти. Саме для того, щоб увійти в піст із чистим сумлінням і легким серцем і необхідно попросити у всіх пробачення. Щоб ні в кого не залишилось образ та ніхто не тримав зла.

За традицією цей день проводять у колі близьких. Тому не тільки просять самі прощення, а й стараються відпустити образи. Радять цього дня робити добрі справи. Можна допомагати тому, хто цього потребує. Дати їжі безпритульним тваринкам.

Що заборонено у цей день

Водночас є певні заборони у цей день. Так, попросивши пробачення, дуже не рекомендується:

  • крутити в голові погані думки;
  • бути роздратованим та злим, сваритися;
  • тримати непрощені образи, навіть якщо кривдник вважає себе правим, варто пробачити заради себе;
  • скупитися, особливо, якщо хтось просить про допомогу;
  • не можна переїдати та вживати спиртне;
  • влаштовувати гучну гулянку.

Також не радять у Прощену неділю лукавити. Варто бути щирим не тільки з іншими, а й із собою. Проведіть день спокійно, щоб увійти в піст максимально зібраним.

Що казати, коли просять пробачення

У цей день, коли інші будуть просити пробачення зі словами: "Пробач мені", потрібно відповідати наступним чином: "Я прощаю, і Бог простить". Ще можна сказати так: "Бог пробачить, а я пробачив".

Проте, якщо не готові пробачити людині, то краще бути чесним із собою. У такому разі варто сказати: "Бог пробачить".

Раніше "Апостроф" писав, що в Україні триває святковий тиждень - Масниця, який відзначають перед Великим постом. В ці дні варто готувати млинці та вареники, а також запрошувати до себе і ходити в гості.