Повернення весняних заморозків — нелегке випробування для дачників, а коли повертається повноцінна зимова погода, як от цьогоріч, це справжній стрес - і для садівників, і для рослин. Рослини, які вже пішли в ріст або почали цвітіння, сильно потерпають від таких температурних "гойдалок". Найбільше можуть постраждати плодові дерева, які вже розпочали цвітіння.
LIFE розповідає про те, як зрозуміти, що бруньки на плодових деревах замерзли, і як їх ще можна буде реанімувати.
В результаті поворотних морозів навесні рослини, які відчули на собі різке зниження температури, темніють, їхні стебла тріскаються, листя і цвіт опадають. Це порушує фотосинтез, подачу поживних речовин, сприяє розвитку хвороб і шкодить врожаю.
Як врятувати дерева від морозів
Якщо є можливість, можна вжити профілактичних заходів, щоб запобігти обмерзанню бруньок на квітучих деревах.
"Повітряна подушка" — натягніть плівку на дуги або каркас, щоб вона не торкалась дерева. Між гілками і плівкою має бути прошарок повітря — це дасть кращу термоізоляцію.
Теплоутримувальні засоби під плівку - вночі, коли прогнозуються морози, можна для утеплення під плівкою використати старі ковдри, покривала, мішковина. Зберегти тепло навколо стовбура допоможуть сіно або солома.
Пляшки з гарячою водою - налийте гарячу воду у пластикові пляшки і розмістіть їх на стовбурі дерева. Так вони віддаватимуть дереву своє тепло і вбережуть від морозу.
Задимлення зранку перед світанком — старий, але ефективний засіб. Задимлення від вологого листя, гілок, тирси утворить захисний шар і знизить ризик обмерзання квітів.
Якщо на деревах уже є бутони чи квіти — це найвразливіше. При сильному морозі навіть плівка може не вберегти 100%, але, звісно, шанси на виживання значно вищі з нею.
Як перевірити, чи підмерзли бутони на плодових деревах
Візьміть кілька бруньок з гілок, які були найменш захищені (на краю крони або зверху).
Розріжте бруньку навпіл гострим ножем або лезом — поперек, не вздовж, і подивіться на серединку (серцевину).
Здорова брунька всередині зелена або світло-зелена, а підмерзла брунька стає коричневою, чорною або сірого кольору, м’якою і водянистою всередині.
Це краще зробити через 2–3 дні після останнього морозу, бо ушкодження не завжди видно одразу.
У деяких плодових дерев, наприклад, персика, квіткові бруньки більш чутливі, ніж листові. Якщо замерзли — врожаю не буде цього року, але дерево саме по собі переживе морозний стрес.
Що робити, якщо заморозки вже пошкодили рослини
Обрізка. Видаліть уражені частини (почорнілі, потріскані, знебарвлені) до здорової тканини за допомогою стерильного інструменту. Але робіть це лише після стабілізації температур — повторне похолодання після обрізки лише погіршить стан рослини
Обробка стимуляторами. Обприскайте рослини препаратами для відновлення: Епін, Циркон, Кореневін тощо.
Догляд за ґрунтом. Акуратно розпушіть землю, полийте холодною водою з додаванням мінерального добрива, замульчуйте компостом або перегноєм.
Захист від сонця. У сонячні дні притіняйте рослини, щоб уникнути додаткового стресу.
Подальші дії. Регулярний полив (раз на 2 дні), а через 2–3 тижні — підживлення азотними добривами (аміачна селітра, сечовина).
Також не забувайте про мульчування і обприскування дерев і кущів холодною водою на світанку чи ввечері.
Що не можна робити
Не відігрівайте рослини гарячою водою чи теплом — це посилює стрес.
Не збивайте лід із рослин — він поступово розтане сам і збереже вологу.
Як допомогти деревам після морозів
Є кілька способів підтримати плодові дерева, особливо, персики і абрикоси після морозів, якщо підмерзли бруньки.
Антистресове підживлення
Після стресу дереву потрібна допомога, щоб воно не витрачало сили дарма. Для цього підійдуть добрива з мікроелементами (цинк, бор, магній), які допомагають листю та брунькам розвиватися краще. Наприклад: Майстер для плодових, Яра Віта, або щось подібне.
Кореневе підживлення: 10–14 днів після морозів — легкий розчин комплексного добрива типу NPK 10-10-10.
Обробка стимуляторами
Стимулятори допоможуть відновити ріст і загальний тонус дерева. Можна використовувати Епін, Циркон, Радіфарм, Мегафол — стимулюють захисні механізми, покращують обмін речовин після стресу. Обприскування по листу бажано проводити рано вранці або ввечері.
Обрізка підмерзлих гілочок (якщо видно)
Якщо з'являться сухі, чорні, мляві гілочки — обріжте їх до живої тканини. Але не поспішайте — іноді вони лише виглядають мертвими, а через кілька тижнів відходять.
Мульчування і полив
Мульча навколо стовбура допоможе стабілізувати температуру і зберегти вологу. Якщо буде сухо, обов'язково потрібен регулярний полив - це важливо для відновлення рослини (але без перезволоження!).
Раніше LIFE розповідав про п'ять невибагливих квітучих рослин, які цвістимуть увесь сезон, не потребуючи особливого догляду.