У 2025 році всі християни святкуватимуть Великдень 20 квітня, а перед цим світлим святом триває Страсна седмиця або Страсний тиждень, який має особливий зміст і під час якого віряни дотримуються суворого посту. Цей період присвячений Страстям (мукам) Христовим, які пережив Ісус в останній тиждень земного життя, і кожний день цього тижня має свої традиції і заборони.
LIFE розповідає, що можна і що не можна робити на Страсному тижні.
Великий піст перед Великоднем триває 50 днів і закінчується Страсною седмицею (тижнем), яка цьогоріч розпочинається з 14 і триватиме по 19 квітня. Назви днів та традиції Страсного тижня мають давню історію - кожна дата присвячена певним біблійним подіям.
14 квітня - Великий понеділок
Страсний тиждень у слов'янській традиції починається з покаяння. У храмах читають Псалтир про прокляття смоковниці та старозавітного Йосипа. Відбувається Чин мироваріння - у церквах виготовляють священне ароматичне миро для помазання.
У Великий понеділок віряни згадують такі біблійні події, як прокляття безплідної смоковниці, вигнання Ісусом торговців з храму та спогади Йосипа Прекрасного. Цей день присвячений моральному уроку про те, що віра має підкріплюватися діями, а не тільки словами, його відзначають богослужінням і в молитвах.
15 квітня - Великий вівторок
Великий вівторок присвячений роздумам про Страшний Суд, який чекає на кожну людину після смерті. У вівторок варто замислитися про своє життя, налагодити стосунки з рідними та зробити добрий вчинок.
Віряни в цей день згадують, як Ісус розкритикував фарисеїв за лицемірство, а також зробив пророцтво про зруйнування Єрусалима, кінець світу і Божий Суд для кожної людини.
16 квітня - Велика середа
Велика середа присвячена любові і зраді. У церкві згадують жінку, яка помазала миром Ісуса (символ любові), та Іуду Іскаріота, який вирішив здати Христа уряду (символ зради).
Цей день проводять у внутрішньому аналізі і покаянні. У середу кожному вірянину варто замислитися про вчинки та бути щирим із собою. Якщо щось обтяжує душу - можна сходити на сповідь.
17 квітня - Великий четвер
Великий четвер присвячений Таємній вечері та арешту Ісуса. В Біблії детально описується остання вечеря Христа зі своїми учнями, коли під час трапези він встановив таїнство Євхаристії та омив ноги апостолам на знак смирення. Після вечері Юда зрадив учителя, і Ісуса заарештували.
Віряни відзначають Чистий четвер прибиранням і миттям, в Україні прийнято присвячувати цей день підготовці до Великодня. Віряни починають фарбувати яйця і готувати паски, але перед цим обов'язково миються і приводять до ладу будинок.
18 квітня - Страсна п'ятниця
Велика або Страсна п'ятниця присвячена страті Христа - це найскорботніший і найтрагічніший у всьому церковному календарі. Віряни згадують суд Пілата, несення хреста на Голгофу, розп'яття Ісуса і його поховання.
В цей суворо дотримуються жалоби, у церкві не проводиться літургія і не дзвонять дзвони. Замість цього в храмах виносять Плащаницю - символ похованого тіла Христа. В цей день вірянам варто відкласти будь-яку роботу і присвятити день молитві та каяттю. У п'ятницю за можливості варто відмовитися від їжі взагалі та дотриматися одноденного голодування. Суворо заборонено веселитися, ходити в гості, грішити.
19 квітня - Велика субота
Велика субота присвячена зішестю Христа в пекло. Згідно з Біблією, після страти Ісус спустився в пекло і вивів звідти всіх старозаповітних праведників, зокрема Адама і Єву.
В цей день віряни закінчують підготовку до Великодня: можна прибирати в оселі, готувати паски та крашанки, святити продукти в церкві. Але все ще не дозволяється веселитися і сваритися з близькими.
В ніч на Великдень Страсний тиждень закінчується і віряни починають святкувати чудесне Воскресіння Христове.
Раніше LIFE розповідав, як пофарбувати яйця на Великдень натуральними барвниками без жодної шкоди для здоров'я.